Jak ogrody Kapias robią nam wodę z mózgu

Ogrody Kapias to swoisty fenomen.
Pokazują jak można łączyć biznes, pasję i jeszcze przy tym lubić ludzi.
Aha. I kochać ogrody.
Kochać tak bardzo, by stworzyć na kilku hektarach magiczną przestrzeń i udostępnić ją dla wszystkich za … ?
Za darmo.

ogrody kapias - ogród angielski ogrody kapias - ogród w barwach narodowych i lasek brzozowy ogrody kapias - rabata

ogrody kapias - żywpołoty i rabaty

ogrody kapias - słoneczna rabata

Wszystkie ogrody świata znajdziesz w Goczałkowicach na Górnym Śląsku – małą uliczką w bok od trasy szybkiego ruchu

Pan Bronisław Kapias założył swą szkółkę ogrodniczą w 1979. Po sąsiedzku miał kawałek ziemi, który zaczął obsadzać i ozdabiać. Miejsce szybko się rozrosło i tak powstały Stare ogrody (niestety nie mamy zdjęć, więc poniżej znajdziecie zdjęcia Nowych Ogrodów).

ogrody kapias - płotki z żywopłotów ogrody kapias - byliny na rabacie hortensja trzmielina mieczyki krwawnik w ogrodach kapias wymarzony ogród, tajemniczy ogród

W 2008 ci fajni ludzie poczuli, że brakuje im miejsca i z rozmachem zabrali się za sąsiadujące 4 hektary.
No i się zaczęło: ogród polski (biało-czerwony), ogród angielski, ogród sensoryczny, ogród wiejski, ogród jesień, lato, zima, ogród romantyczny, włoski / śródziemnomorski, skandynawski
Aleje, tarasy, wrzosowiska, skalniaki.
Do wyboru, do koloru.
Trzcinowiska, stawiki, oczka wodne….

Nowe Ogrody (wszystkie zdjęcia powyżej), wciąż się rozrastają – cały czas dochodzą nowe elementy i nowe rodzaje ogrodów.

Czasem bardzo zaskakujące, jak np. ten:
ogrody kapiasa - egzotyczny ogród traw

Rok w ogrodzie wg Kapiasa – czyli zanim zrezygnujesz z wizyt jesienią i zimą…

Wydawać by się mogło, że ogród jest zjawiskiem wybitnie wiosenno-letnim, a tu tymczasem kolejna niespodzianka. Ogrody Kapias są otwarte od 7 stycznia do 23 grudnia i zawsze jest w nich coś do obejrzenia.

ogrody kapias - pomosty zimą ogrody kapias - elementy ozdobne ogrodu zimą - ławka, konewki lampiony ogrody kapias - ogród skandynawski

W jaki sposób możesz przeżyć szybko silne doznania zmysłowe?

Wystarczy odwiedzić ogrody w letni dzień. Szczególnie mocno polecam czerwiec / lipiec, gdy ogrody różane kwitną w pełnej okazałości.
Kolory, mnogość bylin, kwiatów, krzewów, drzew. Zróżnicowana architektura ogrodowa. Czyli krajobraz full HD.
Ale i wspomniane ogrody sensoryczne, o których na stronie możemy przeczytać tak:

W tym miejscu wszys­tkie rośliny posadzil­iśmy na pod­wyższeni­ach (ceglane murki) tak by swo­bod­nie można było dotknąć, powąchać rośliny. Celowo wprowadzil­iśmy tu rośliny o moc­nej woni, rośliny kon­trastu­jące kolorem ze sobą.
Ogród ten dedyku­jemy osobom porusza­ją­cym się na wózkach inwalidz­kich, osobom niewidomym.

To też jest rzecz dla nas ważna, że ogrody są tak zaprojektowane, by były wygodnie dostępne przez osoby na wózkach. Do naszych ogrodów społecznych chcemy absolutnie zaprosić takich ludzi – i to nie tylko w charakterze odpoczywających, ale i ogrodników!

ogrody kapias - byliny - fragmenty rabat ogrody kapias - byliny i skalniaki - fragmenty rabat

Ogrody Kapias pojawiają się na tym blogu z dwóch powodów.
Pierwszy to taki, że są po prostu zjawiskowe i przez to stanowią inspirację – tak właśnie chcemy, by wyglądały budowane przez nas ogrody społeczne.
A drugi, to właśnie społeczny (bo ogólnodostępny, darmowy) charakter tego przedsięwzięcia.
Ktoś zrobił coś pięknego pro publico bono.
By było i cieszyło oczy i serca.
I za to należy się wielki szacun.

Fundacja My z wizytą w ogrodach kapiasa

A to Fundacja MY z wizytą w Ogrodach Kapiasa – tutaj na Śródziemnomorskim Patio.

Pozdrawiamy
Aga